Lidzbark

dodaj swoją ocenę! »

Lidzbark - ocena użytkowników: 3 na 5 (głosów: 1, opinie: 0)

Lidzbark

Kultura
Aktywny wypoczynek
Relaks
Przyroda
Prawa miejskie
Tak, od 1325r
Powierzchnia
5.68 km2
Liczba mieszkańców
8 217
Kod pocztowy
13-230
Miejscowości partnerskie
Oebisfelde
Guttau
Gmina
Lidzbark
Serwis informacyjny
lidzbark.wm.pl
Lidzbark Welski jest może mniej znany od Warmińskiego, ale nie ustępuje mu malowniczym położeniem, jeziorami i fajnym klimatem małego miasteczka.

Pierwsze wzmianki o Lidzbarku pochodzą z 1301 roku. W 1303 roku Krzyżacy zbudowali zamek. Prawa miejskie Lidzbark uzyskał na początku XIV wieku. Po zawarciu II pokoju toruńskiego z Zakonem w 1466 roku miasto znalazło się w granicach Polski. Rozpoczął się wtedy szybki rozwój miasta. W wyniku pierwszego rozbioru Polski w 1772 miasto znajdowało się w granicach Prus. W 1887 przez miasto przeprowadzono trasę kolejową z Działdowa do Brodnicy. Do Polski miasto powróciło 18 stycznia 1920 roku. W czasie II wojny światowej wielu mieszkańców poniosło śmierć, a miasto zostało zniszczone w trzech czwartych. Po wojnie Lidzbark budowano praktycznie od podstaw.

W pobliżu Lidzbarka znajdują się dwa parki krajobrazowe: Górznieńsko-Lidzbarski i Welski. Położenie miasta, bliskość jezior i dużego kompleksu leśnego oraz zabytkowy układ urbanistyczny, stwarzają dobre warunki do rekreacji i wypoczynku.

Więcej o miejscowości i okolicach w artykule


Lidzbark - zdjęcia

Posiadasz zdjęcia tej miejscowości i chcesz podzielić się nimi z innymi miłośnikami regionu? Kliknij tutaj!

W pobliżu

Atrakcje turystyczne

Jeziora

Polecamy w okolicy