Wiatrak z XIX wieku w Łąkorzu

Wiatrak z XIX wieku w Łąkorzu - o atrakcji

Kategoria
Ciekawe miejsca > Budynki i budowle > Wiatraki
Miejscowość, gmina
Łąkorz, gmina Biskupiec Pomorski, Ziemia Chełmińska
Adres
Łąkorz
Gmina
Biskupiec Pomorski
Wiatrak holenderski z połowy XIX wieku wznosi się wśród łąk i pól uprawnych. Ma wysokość 14 metrów, zbudowany został na planie koła.
Na każdej z czterech kondygnacji były niegdyś płaskie, drewniane, nagie stropy, posadzka na parterze miała postać klepiska. Wnętrze wyposażone było w drabiniaste schody z desek i bali, dwa złożenia kamieni, koła paleczne i cewia, wał królewski oraz pytlak. Jego cechą charakterystyczną była ruchoma czapa, która obracała się ze skrzydłami w kierunku wiatru i przesuwała na rolkach po żelaznym pierścieniu, wmontowanym w oczep budynku. Skrzydła poruszały wał skrzydłowy i wprawiały w ruch kamienie młyńskie, zwane mlewnikami, które rozdrabniały ziarna.
Zrujnowany obiekt w 2006 roku odkupiło od prywatnego właściciela łąkorskie Stowarzyszenie Ochrony Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego. W 2007 roku zabezpieczono zabytek przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych, zrekonstruowano niektóre elementy, wymieniono stropy i podłogi na wszystkich trzech kondygnacjach. Prace nie zostały jednak całkowicie ukończone.

Wiatrak z XIX wieku w Łąkorzu - zdjęcia


Podobne atrakcje

W pobliżu

Polecamy w okolicy