Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Wardęgowo: sanktuarium maryjne i napoleoński obelisk

2017-11-29 21:30:00 (ost. akt: 2017-11-28 21:33:28)
wadregowo

wadregowo

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Wardęgowo to niewielka wieś w gminie Biskupiec Pomorski, słynąca z sanktuarium związanego z objawieniami maryjnymi. Słynąca z uzdrowień figura znajduje się w kaplicy.

Początki wardęgowskiego kultu sięgają 1719 roku, kiedy to na łące obok studni chłopcu wypasającemu bydło objawiła się Matka Boska. Znalazł też on niedaleko tego miejsca malowany na blasze obraz z wizerunkiem Matki Bożej. Na miejscu objawień w krótkim czasie powstała kaplica. Wieść o objawieniu szybko się rozniosła. Na miejsce zaczęły przybywać rzesze pielgrzymów. Okoliczna ludność też odwiedzała to miejsce, aby prosić o potrzebne dla siebie i swoich rodzin łaski i napić się wody ze studzienki, z której wodę uważano za cudowną.

Początkowo kaplica była drewniana i została pobudowana najprawdopodobniej przez właścicieli wsi rodzinę Sampławskich. Centralnym punktem ołtarza była drewniana figura Matki Bożej z Dzieciątkiem z prawej strony i berłem w lewej ręce, stojąca na kuli ziemskiej, depcząc węża. Kaplica przetrwała do początku listopada 1939, kiedy to spalili ją hitlerowcy. Dzięki ofiarności miejscowej ludności udało się uratować figurę Matki Boskiej, przenosząc ją do kościoła w Ostrowitem. Po okupacji kaplicę odbudowano i nadano jej tytuł Niepokalanego Serca Maryi Panny. Figura powróciła na swoje dawne miejsce.

Inną ciekawostką Wardęgowa są rozsiane we wsi oraz okolicy, niewielkie zabudowania gospodarskie z lat 30. minionego wieku, zwane Poniatówkami, będące jakoby lokalnym skansenem. Są to charakterystyczne domy z drewna ze stajnio-stodołą. Inicjatorem akcji ich budowy był Juliusz Poniatowski, ówczesny minister rolnictwa i reformy rolnej, działacz ludowy i niepodległościowy

Ponadto w Wardęgowie, na miejscu potyczki resztek wielkiej Armii Napoleona, która była w odwrocie spod Moskwy zimą 1812-1813 roku, stoi obelisk upamiętniający to wydarzenie. Został odsłonięty w czerwcu 2014 roku.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@ziemiachelminska.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Edi #2405214 | 85.202.*.* 27 gru 2017 21:36

    gdzie ten obelisk napoleoński ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz