Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Czerwone wzgórza Pacółtowa pod śniegiem

2017-02-16 13:51:02 (ost. akt: 2017-02-23 11:42:56)
Czerwone wzgórza Pacółtowa pod śniegiem

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

W Pacółtowie dolinka strugi Groblicy łączy się z doliną rzeki Drwęcy. Płynąca przez polodowcowy krajobraz woda stworzyła bardzo urozmaicone konfiguracje terenu.

Mozaika pastwisk, pół, zarastających wzgórz i lasów stwarza doskonałe miejsce do rekreacji. Wiele polnych dróg oraz nasyp byłej linii kolejowej Nowe miasto Lubawskie - Zajączkowo dają duże możliwości dla rowerzystów i spacerowiczów. Nawet zimą warto wybrać się w tą okolicę. Co więcej, ze zbudowanymi ze żwiru i ciężkich glin wzgórzami Pacółtowa wiąże się ciekawa legenda, którą spisał w okresie międzywojennym kronikarz ziemi lubawskiej Józef Leliwa-Piotrowicz.

Podanie głosi, że Krzyżacy, widząc nieprzebrane masy nacierających wojsk polsko-litewskich oraz słysząc, że wojska sprzymierzone prowadzą sam król Jagiełło i wielki książę litewski Witold, w ostatniej chwili zebrali się do ucieczki. Za uciekającymi w wielkim popłochu i nieładzie Krzyżakami rzuciła się w pogoń słynna polska jazda. Niebawem doszło do bitwy na wzgórza pacółtowskich. Krzyżacy, ścigani przez jazdę polską po wzgórzach i parowach mieli dużo zabitych i rannych, wielu z nich dostało się do niewoli. Także rycerstwo polskie utraciło w tej bitwie dwóch generałów i osobistego adjutanta króla Jagiełły, których ze wspaniałymi honorami wojskowymi, przy głosie trąb i tarabanów oraz huku armat i dzwonów lamencie pochowano nieopodal placu boju. Od tego czasu piasek na wzgórzach pacółtowskich, zbroczony krwią rycerzy, jest na tych miejscach czerwony, a w żwirowych dołach na włókach plebańskich znaleziono części połamanych szabli oraz kości ludzkie.
Marcin Zalewski


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@ziemiachelminska.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ciekawski #2277499 | 37.248.*.* 3 lip 2017 00:35

    Gdzie mogę dowiedzieć się więcej o tej legendzie i przebiegu tej bitwy? :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz