Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Chorągiew Działyńskich z Nowego Miasta wciąż w toruńskim Muzeum Diecezjalnym

2017-01-26 13:56:31 (ost. akt: 2017-01-27 11:14:09)
Chorągiew żałobna Jana Pawła Działyńskiego zdjęta przed kilkudziesięciu laty do oceny i konserwacji

Chorągiew żałobna Jana Pawła Działyńskiego zdjęta przed kilkudziesięciu laty do oceny i konserwacji

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Kilkanaście lat temu do Torunia wywieziona została do konserwacji chorągiew żałobna Jana Pawła Działyńskiego z z bazyliki kolegiackiej w Nowym Mieście Lubawskim. Cenny zabytek został odnowiony, ale do macierzystego kościoła już nie wrócił.

Chorągiew Jana Pawła Działyńskiego z 1643 roku była zawieszona w głównej nawie bazyliki kolegiackiej pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim. Zabytek jest wyjątkowy, bowiem wykonany został z czerwonego adamaszku i wymalowany z obu stron temperą na podkładzie kredowym. Wielkość chorągwi jest imponująca, bowiem ma wymiary 7x3,2 metra. Jest to ewenement nawet w skali Europy.

Jej stan pozostawiał wiele do życzenia i w latach 90. minionego stulecia zabytek trafił do Zakładu Papieru i Skóry Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Tam zespół specjalistów renowację zakończył w 1999 roku, jednak od razu wykluczono możliwość eksponowania zabytku w dotychczasowej podwieszonej formie, bezpośrednio w kościele. Wskazano konieczność wykonanie specjalnej gabloty, gdzie można by przechowywać pamiątkę po rodzie Działyńskich. Po dokonaniu prób i wizytach specjalnych komisji pomysł nie został zaakceptowany i zwinięta w brytach chorągiew leżała w toruńskim zakładzie konserwacji papieru i skóry UMK.
Niedawno chorągiew została przetransportowana do Muzeum Diecezjalnego w Toruniu.
Jak twierdzi ks. Zbigniew Markowski, proboszcz nowomiejskiej parafii, są ustalenia, że chorągiew Działyńskiego trafi do Muzeum Diecezjalnego.Wybrano nawet już salę, gdzie ten zabytek będzie eksponowany.
Nie stanie się to jednak szybko, gdyż jak powiedziała nam Joanna Ciechanowska z Muzeum Diecezjalnego w Toruniu, sprawa wystawienia chorągwi w ekspozycji jest póki co zawieszona.

Chorągiew Działyńskich związana jest ściśle z Nowym Miastem i Bratianem. Jej brak w kościele był tematem gorących dyskusji i komentarzy mieszkańców. Proboszcz zapewnia, że w bazylice znajdzie się wierna kopia chorągwi wykonana zaawansowaną techniką drukarską. Obecnie trwają zabiegi związane z doborem odpowiedniego materiału.
Stanisław R. Ulatowski
Na mapie oznaczyliśmy kościół pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@ziemiachelminska.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kopiazłotówki #2171509 | 164.127.*.* 31 sty 2017 11:40

    To ja ja na tacę też będę dawał wierne kopie....dopóki chorągiew nie wróci, tam gdzie fundator sobie zażyczył.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz