Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Nowe Miasto Lubawskie: Kabina projekcyjna, świadek dziejów kina

2016-02-01 11:02:30 (ost. akt: 2016-02-01 11:05:06)
Urządzenia służące niegdyś do wyświetlania filmów to dzisiaj bez mała muzealne eksponaty

Urządzenia służące niegdyś do wyświetlania filmów to dzisiaj bez mała muzealne eksponaty

Autor zdjęcia: Grażyna Jonowska

Kino Harmonia w Nowym Mieście Lubawskim rozpoczęło swoją działalność w 1958 roku, w nieczynnym kościele ewangelickim. Wcześniej przebudowano całe wnętrze świątyni.

Obecnie działalność kina jest zawieszona do czasu zakończenia rewitalizacji nowomiejskich obiektów związanych z działalnością kulturalną.
Kabina projekcyjna kina była niejednokrotnie w minionych latach poddawana modernizacji, ale pozostało tam wiele sprzętów do wyświetlania filmów. Obecnie to prawie muzealne eksponaty. Jeszcze kilkanaście lat temu w projektorach jeszcze używano elektrod do wytwarzania łuku elektrycznego.
Na kartach dziejów nowomiejskiego kina zapisał się nowomieszczanin Jerzy Kopiczyński, który rozpoczynał pracę kinooperatorską w pierwszym powojennym kinie. Był to mistrz, który nie rozstawał się z kabiną projekcyjną i setkami kilometrów celuloidowych taśm.Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@ziemiachelminska.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy