Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Kaługa: Stara rampa jak poniemiecki bunkier

2015-10-05 10:53:24 (ost. akt: 2015-10-05 10:55:57)
Kaługa: Stara rampa jak poniemiecki bunkier

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Nieopodal nieczynnej już stacji w niewielkiej miejscowości Kaługa na granicy województw warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego, znajduje się omszały, żelbetonowy obiekt do złudzenia przypominający poniemiecki bunkier.

Obiekt do złudzenia przypomina ruiny bunkrów, jakie spotkać można w Gierłoży koło Kętrzyna. Natkniemy się na niego jadąc w kierunku Kurzętnika i Nowego Miasta Lubawskiego. W sezonie zatrzymują się tu turyści i z zaciekawieniem oglądają starą budowlę, która nie pełniła jednak żadnych funkcji militarnych. Są to pozostałości rampy, służącej do przeładunku kruszywa z usytuowanej na drugim brzegu rzeki Drwęcy kopalni żwiru. Zakład funkcjonował do połowy lat siedemdziesiątych minionego wieku, a do rampy prowadziła linia wąskotorowa, wiodąca przez most nad rzeką. Do dziś zachowały się betonowe przyczółki po kolejowej przeprawie. Z tzw. małej kolejki żwir (podobno służący do odbudowy Warszawy) przeładowywany był na wagony, podstawiane na biegnącej obok linii normalnotorowej. Niewątpliwie stara rampa jest ciekawostką przy przebiegającym w tym miejscu Szlaku Świętego Jakuba.
ul


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@ziemiachelminska.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Szlak św. Jakuba (odcinek Olsztyn-Lipowiec)

    Trasa szlaku: Olsztyn – Łupstych – Gietrzwałd – Tomaryny – Guzowy Piec – Parwółki – Stare Jabłonki – Ostróda – Samborowo – Frednowy – Tynwałd – Szałkowo – Iława – Radomno – Nowe Miasto Lubawskie - Lipowiec Droga...

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy