Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Pustki i Biała Góra — powiew historii oraz urocza przyroda

2015-05-15 14:06:14 (ost. akt: 2015-05-15 14:07:20)
Pieczołowicie odremontowany most kolejowy nad Drwęcą

Pieczołowicie odremontowany most kolejowy nad Drwęcą

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Niewielka wieś Pustki w gminie Nowe Miasto Lubawskie liczy około 150 mieszkańców, położona jest w leśnym terenie nad Drwęcą i resztkami starorzeczy, które są ostoją wodnego ptactwa. Przed II wojną światową w pobliżu była polsko-niemiecka granica.

Po drugiej stronie Drwęcy, już w powiecie iławskim, w miejscu zwanym Białą Górą w lipcu 1939 roku zorganizowano harcersko-wojskowy obóz szkoleniowy. Od połowy sierpnia 1939 roku drużyna harcerzy utrzymywało codzienną łączność między Powiatowym Sztabem Wojskowym w Nowym Mieście Lubawskim a placówkami 67. pułku piechoty. Dziś po murowanej placówce pozostały tylko resztki fundamentów, lecz ze śródleśnej polany rozciąga się uroczy widok na uregulowaną niegdyś przez Niemców Drwęcę i rosnące wokół wiekowe drzewa.
W pobliżu przebiega zmodernizowana w ostatnich latach linia kolejowa Gdańsk-Warszawa. Wyjątkową ciekawostką architektoniczną jest zabytkowy ceglano-kamienny most kolejowy, wybudowany na przełomie XIX i XX wieku. Jego konstrukcja wsparta jest na jednym filarze w środkowej części, który opływa Drwęca. Sam most został misternie wyremontowany wraz z modernizacją torowiska.
Okolice wsi Pustki oraz Białej Góry, to doskonałe tereny na wypady piesze oraz eskapady rowerowe.
Stanisław R. Ulatowski

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@ziemiachelminska.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB