Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Majówka za granicą - jakich ofert szukają Polacy

2015-04-10 06:00:00 (ost. akt: 2015-04-13 09:49:54)
Hersonissos, Kreta

Hersonissos, Kreta

Do niedawna weekend majowy kojarzył się Polakom przede wszystkim z pierwszym wiosennym grillowaniem oraz z pierwszym w roku, mocniejszym słońcem, czyli, mówiąc ogólnie, z wypoczynkiem w kraju. Jednak od kilku lat biura podróży i agencje turystyczne notują też wzrost popularności majówkowych wyjazdów zagranicznych – i to zarówno wyjazdów o charakterze stricte wypoczynkowym, jak też wyjazdów o charakterze turystyczno – krajoznawczym.

Gdzie Polacy najchętniej jeżdżą na majówkę?


Wśród krajów, które z początkiem maja cieszą się wśród Polaków największą popularnością, wymienić trzeba przede wszystkim Grecję, Turcję i Hiszpanię. W Grecji Polacy najbardziej lubią wypoczywać na wyspach, takich jak Kreta, Korfu czy Rodos, na których w maju temperatura powietrza oscyluje w granicach 15 – 25 st. c, a temperatura wody osiąga wtedy wartość ok. 18 – 19 st. C. Ogromnym walorem greckich wysp jest to, że każda z nich jest na swój sposób szczególna – na Krecie, czyli na największej wyspie Grecji, znajdują się wspaniałe pozostałości cywilizacji minojskiej, na Korfu, zwanej królową Wysp Jońskich, bajeczne plaże przeplatają się z pagórkami porośniętymi wiecznie zielonymi cyprysami i gajami oliwnymi, a na wyspie Rodos, zwanej perłą Dodekanezu, panują doskonałe warunki do uprawiania rozmaitych, wietrznych sportów wodnych. Jeśli z kolei chodzi o Turcję, to tu Polacy najczęściej wybierają miejscowości wypoczynkowe na Wybrzeżu Egejskim albo na Riwierze Tureckiej, w których temperatura powietrza w maju oscyluje w granicach 15 – 25 st. C, a temperatura wody – w granicach 19 – 20 st. C. Na Wybrzeżu Egejskim jednym z najbardziej popularnych kurortów jest Bodrum – miasteczko, którego wizytówką jest średniowieczny zamek św. Piotra i które dysponuje jedną z największych w regionie przystani jachtowych, natomiast na Riwierze Tureckiej – Kemer – miejscowość ukryta pośród masywu Beydagları, w której można rozkoszować się wspaniałym zapachem lasów sosnowych. Co się wreszcie tyczy Hiszpanii, to tu od lat niezmienną popularnością cieszą się Wyspy Kanaryjskie – wyspy, na których sezon wakacyjny trwa przez cały rok i gdzie w maju temperatura powietrza osiąga wartości od 15 do 25 st. C, a temperatura wody – ok. 18 st. C. Jeśli natomiast chodzi o konkretne wyspy w archipelagu, to Polacy najchętniej stawiają tu na wypoczynek na Teneryfie oraz na Gran Canarii – na Teneryfie kusi ich przede wszystkim roztańczona miejscowość Playa de las Americas, a na Gran Canarii – kurort Maspalopas, bajecznie usytuowany obok wydm Maspalomas.

Gran Canaria
Gran CanariaPreferencje wypoczynkowe Polaków


W zakresie majówkowych wyjazdów zagranicznych touroperatorzy zaobserwowali u Polaków w ostatnich latach pewne trendy. Jeśli chodzi o charakter wyjazdów, to Polacy nadal preferują wyjazdy o charakterze wczasowym, i to w hotelu z pełnym wyżywieniem - najlepiej All Inclusive lub HB (czyli ze śniadaniem i obiadokolacją). Wycieczki objazdowe, np. po Grecji, Francji czy Włoszech, zyskują na popularności, ale jak na razie nie są one jeszcze ulubioną przez naszych rodaków formą wypoczynku. Jeśli z kolei chodzi o długość wyjazdów majówkowych, to przeważają tu wycieczki tygodniowe - w zależności od konkretnej oferty może to być przedział czasowy wynoszący od 5 do 9 dni. Polacy mają wreszcie tendencję do wczesnego rezerwowania noclegów na weekend majowy – zwłaszcza, jeśli planują pobyt w popularnych kurortach w Grecji, Turcji czy na Wyspach Kanaryjskich. Zagraniczne wczasy w trakcie majówki są droższe niż wakacje przed i po weekendzie majowym, a tańszych ofert last minute jest w tym czasie niewiele, toteż osobom, którym zależy na tańszym wyjeździe, pozostaje czekanie na oferty super last minute – oferty, które pojawiają się rzeczywiście na ostatnią chwilę przed początkiem turnusu majówkowego, ale których ceny mogą spaść znacznie poniżej 2 tys. zł. za osobę.

Port w Bodrum, Turcja
Port w Bodrum, TurcjaWyjazdy majowe po długim weekendzie


Jednym z ciekawszych trendów zaobserwowanych ostatnio w zakresie preferencji wyjazdowych Polaków jest też wzrost zainteresowania tzw. wyjazdami pomajówkowymi. Wyjazdy te przypadają na okres tuż po długim weekendzie majowym, a korzystają z nich przede wszystkim osoby, które z jakiś powodów nie mogły sobie pozwolić na dłuższy wypoczynek z początkiem miesiąca. Wycieczki pomajówkowe do Grecji, Turcji czy Hiszpanii są tańsze niż wycieczki majówkowe, a jeśli są one jeszcze dodatkowo objęte promocją last minute, to ich cena jest naprawdę bardzo korzystna.
Ze zgromadzonych przez agencje turystyczne informacji dotyczących preferencji wyjazdowych Polaków jasno wynika, że maj jest tym miesiącem, w którym coraz częściej decydują się oni na dłuższy wypoczynek. W tym okresie Polacy wybierają też w szczególności kurorty greckie, tureckie i hiszpańskie, a zatem kurorty, w których mogą się oni cieszyć doskonałą pogodą i które oferują stosunkowo niskie ceny za usługi turystyczne.

Materiał prasowy przygotowany we współpracy z www.fostertravel.pl
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@ziemiachelminska.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB