Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Nowe Miasto Lubawskie: Czar koperty z kolorowym znaczkiem

2015-04-01 13:16:06 (ost. akt: 2015-06-08 21:50:38)
Budynek nowomiejskiej poczty w pierwszych latach XX wieku

Budynek nowomiejskiej poczty w pierwszych latach XX wieku

Autor zdjęcia: Archiwum Krzysztofa Kliniewskiego oraz Jarosława Piotrowskiego

Do napisania tych pocztowych wspomnień zainspirowało nas zdjęcie, przedstawiające nowomiejskiego listonosza z lat międzywojennych, jadącego na oryginalnym rowerze transportowym, które przekazał Jarosław Piotrowski z Nowego Miasta Lubawskiego.

Nowomiejska poczta (która do dziś nie zmieniła swojego adresu) posiadała konia, który kilka razy dziennie zawoził przesyłki na dworzec. W podwórku instytucji znajdowała się stajnia. Do 1902 roku, czyli do chwili otwarcia kolei Iława-Tama Brodzka-Brodnica, najbliższym dworcem kolejowym, do którego trzeba było dowieźć pocztę, była Biała Góra — obecnie stacja Rakowice. Podczas jazdy pociągu przesyłki były sortowane i przekazywane na dworcach albo przerzucane do składu zmierzającego do miejscowości adresata. Na miejscu pracownik poczty odbierał paczki i korespondencję z pociągu i przewoził do budynku poczty. Potem reszta należała już do listonosza. W ten sposób poczta funkcjonowała do lat dziewięćdziesiątych minionego wieku. Wraz z likwidacją mniejszych linii kolejowych, poczta przeszła z kolei na transport samochodowy.
Urząd Pocztowy w Nowym Mieście do października 1921 roku należał do Okręgu Dyrekcji Poczt i Telegrafów na Pomorze w Gdańsku, a następnie do dyrekcji w Bydgoszczy. W dawnym powiecie lubawskim w 1928 roku działało 27 agentur pocztowych. Placówka w Nowym Mieście obsługiwała wówczas gminy Marzęcice, Nawrę, Gwiździny i Pacółtowo.
Pod koniec XIX wieku rozpoczęła się era kartek pocztowych. Najwięcej pocztówek z widokiem Nowego Miasta wysłano w okresie I wojny światowej, kiedy w mieście kwaterowało dużo wojska.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@ziemiachelminska.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy