Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Skarlin: Krzyż wywiezionych parafian

2015-03-27 15:02:03 (ost. akt: 2015-03-27 15:20:17)
Skarlin: Krzyż wywiezionych parafian

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W centrum Skarlina stoi krzyż-pomnik o dość niecodziennej konstrukcji. Poświęcony jest pamięci mieszkańców wsi deportowanych do Rosji Sowieckiej. Wykonany z żelbetonu, ma wysokość 4,6 metra.

Oryginalność konstrukcji pomnika polega na zamontowaniu w jego świetle 12 zielonych szybek, które symbolizują 12 apostołów. Wyróżnia się jedna szybka w kolorze pomarańczowym. To ona symbolizuje Chrystusa. Ten niecodzienny pomnik, który wrósł w krajobraz wsi, wybudowany został dzięki inicjatywie Marty i Stefana Krzywkowskich ze Skarlina, a odsłonięty był 26 listopada 1989 roku.

Krzyż poświęcono pamięci mieszkańców wsi Wawrowice, Lekarty i Skarlina, którzy wywiezieni byli w styczniu 1945 roku w głąb Rosji. Na tablicy umieszczono napis — Ofiary mieszkańców Parafii Skarlin deportowanych przez NKWD do Rosji Sowieckiej w roku 1945 w okolice Charkowa, którzy nie powrócili do Ojczyzny. Na metalowej tablicy wyryto 17 nazwisk osób deportowanych. Oto ich nazwiska:
Bronisław Draszanowski, Józef Dąbrowski, Teofil Brzoskiewicz, Władysław Napierski, Jan Jackiewicz, Józef Szpanowski, Jan Suszyński, Bronisław Suszyński, Jan Wroszkowski, Franciszek Zakrzewski, Bernard Żuchowski, Franciszek Zwoliński, Józef Mikuczyński, Mateusz Falkowski, Franciszek Gajewski, Izydor Borys, Jan Kozłowski.
Stanisław R. Ulatowski
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@ziemiachelminska.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB