Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Płowęż: zabytkowy kościół z barokowym wystrojem

2014-11-05 13:40:26 (ost. akt: 2014-11-05 23:00:41)
Ołtarz główny

Ołtarz główny pochodzi z lubawskiego kościoła bernardynów

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Parafia w Płowężu leży w powiecie brodnickim tuż przy granicy z powiatem nowomiejskim. Należy do najstarszych na terenie ziemi chełmińskiej. Pierwsza wzmianka o parafii pochodzi z 1257 roku.

Kościół jest siedzibą parafii pod wezwaniem św. Małgorzaty, należącej do dekanatu Jabłonowo Pomorskie.

Płowęż to jedna z najstarszych wsi na terenie ziemi chełmińskiej, o czym świadczą ślady dwóch istniejących tu grodzisk: pierścieniowatego z podgrodziem datowanego na X - XI w. i stożkowatego, funkcjonującego między XII a XIV wiekiem. Dokument z 1222 r. informuje, że książę Konrad Mazowiecki nadał wieś misyjnemu biskupowi Chrystianowi.

Trudno ustalić początki parafii, jednak uważa się, że ośrodek religijny mógł istnieć tutaj już w XII wieku. Najprawdopodobniej był tu wtedy drewniany kościół, zastąpiony w XIII wieku przez murowany. Historyczna świątynia spłonęła w 1649 roku. Po gruntownej przebudowana w XIX wieku została ponownie konsekrowana. Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z epoki baroku i zostało przemieszczone z lubawskiego kościoła bernardynów. Ołtarz główny pochodzi z 1673 r. Ciekwostką jestumieszczony na belce tęczowej gotycki krucyfiks z połowy XVI w. Są tam też dwa rokokowe ołtarze boczne w kształcie obelisków, organy w neogotyckiej oprawie zbudowane przez Juliusa Witta z Gdańska w 1896 roku.

Misje Ewangelizacyjne parafia przeżywała w 1998 r. W ostatnich latach przywrócono świetność kościoła po jego kapitalnym remoncie. Konieczne remonty i naprawy zostały także dokonane na cmentarzu parafialnym i w plebanii. Proboszczem parafii jest ksiądz Józef Kiełpiński, który pełni godność diecezjalnego egzorcysty.

Msze święte:
dni powszednie:
17.00 (zimą), 18.00 (latem)
niedziele i święta:
8.30, 10.30
święta "zniesione":
8.30, 18.00

Stanisław R. Ulatowski


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@ziemiachelminska.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

  • Wardęgowo: sanktuarium maryjne i napoleoński obelisk

    Wardęgowo: sanktuarium maryjne...

    Wardęgowo to niewielka wieś w gminie Biskupiec Pomorski, słynąca z sanktuarium związanego z objawieniami...

  • Kościół św. Marcina

    W 1723 r. rozpocząo budowę drewnianego kościoła w Góralach, który w 1825 r. przeszedł remont kapitalny....

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB